tabletki na rzucanie palenia

wtorek, 9 lutego 2021

Leczenie uzależnień : alkoholizm, hazard

Jeszcze kilkanaście lat temu słowo “uzależnienie” było w Polsce kojarzone głównie z narkomanią. Dzisiaj, wraz ze wzrostem świadomości społecznej, mówiąc o uzależnieniu mamy na myśli nie tylko substancje chemiczne (jak właśnie narkotyki, ale tez alkohol czy leki), ale także inne szkodliwe zjawiska - jak choćby hazard.

Co więcej - wiele osób uzależnionych zaczyna z własnej woli  podejmować terapię w klinikach leczenia uzależnień.

Ogólne zasady leczenia uzależnień

Jeszcze w latach 80tych napopularniejszą metodą był odwyk. W przypadku alkoholizmu najczęściej po mniej lub bardziej przymusowym detoksie wszywano pacjentom esperal - substancję zawierającą disulfiram, która sprawiała, że każdy kontakt uzależnionego z alkoholem kończył się gwałtownym pogorszeniem samopoczucia. Tego typu metody okazywały się nieskuteczne, dlatego od połowy lat 90tych prowadzi się leczenie uzależnień poprzez odwyk połączony z terapia psychologiczna, która jest kontynuowana także po detoksie.

Terapia alkoholików

W prypadku leczenia alkoholizmu bardzo często odwyk rozpoczyna się intensywnym odtruciem. Należy unikać klinik leczenia uzależnień, które oferują detoks krótszy niż 5 dni,. Taka metoda odtrucia nie tylko nie jest skutecznym sposobem leczenia alkoholizmu, ale także może stwarzać realne zagrożenia dla zdrowia osoby uzależnionej.  Podobnie jest w przypadku leczenia lekomanii - detoks to zaledwie początek.

Leczenie hazardu

W przypadku takich uzależnień jak hazard to właśnie terapia psychologiczna jest najważniejszym elementem leczenia. Sam pobyt w ośrodku leczenia uzależnień służy głownie temu aby pacjent mógł się wyciszyć i skupić na mechanizmach i powodach uzależnienia od hazardu oraz na terapii z psychologiem.


Jak widać terapia uzależnień nie jest zadaniem na dwutygodniowy pobyt i żeby skutecznie leczyć alkoholizm, hazard i lekomanię nie wystarczy pojechać na jeden turnus do kliniki. Tu potrzebna jest przede wszystkim terapia psychologiczna, a pobyt w ośrodku i odwyk to najczęściej tylko wsparcie.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

2 komentarze:

  1. na temat uzależnień też nagromadziło się wiele mitów np. susz konopny nie uzależnia bo nie zawiera THC, a wiele osób wrzuca jointy do jednego worka i mówi że to samo zło, zupełnie niesłusznie

    OdpowiedzUsuń
  2. uzależnienia mogą być też pozytywne :D ja na przykład jestem uzależniona od pływania :D mam na działce basen wkopany do ziemi i nie wyobrażam sobie by z niego codziennie nie korzystać - jak jest wyjątkowo brzydka pogoda to czuję się przygnębiona że nie mogę poćwiczyć na zewnątrz :(

    OdpowiedzUsuń